Ege Ot Festivalleri Nerede Yapılıyor?

  • Ege Ot Festivalleri Nerede Yapılıyor?


Ege’de ot festivalleri ilkbaharda havaların ısınması ile tüm pazar tezgahlarında baÅŸlar. Köylülerin özenle topladığı ve yetiÅŸtirdiÄŸi bu otlar egelilerin masalarını süsler. Ayrıca özenle Misina tabaklarına da taşınır. Misina Balık Restaurant menümüzde Ä°stanbul’daki en geniÅŸ ege otları menüsü bulunmaktadır.
 
Ot festivallerinin sokaklara taşındığı yerler ise şöyledir;
 
Ä°zmir Ot Festivalleri; 2010 yılından bu yana sürdürülen bu festivaller bir çok ÅŸirin Ä°zmir tatil beldesini kapsıyor. Bunlardan en bilindiÄŸi Alaçatı Ot Festivali… Ä°zmir ot festivalinin diÄŸer durakları ise ÇeÅŸme, Sığacık ve Urla ot festivallerinden oluÅŸuyor.
 
Bodrum Acı Ot Festivali; ilki 2018 yılında düzenlenecek olan ot festivali Bodrum mutfağının eşsiz yöresel lezzetlerini keşfetmeniz için bir araya getiriyor.
 
Aydın Yöresel Otlar Festivali ve Kırmızı Toz Biber Festivali; Aydın’da her yıl ÅŸenliklerle kutlanıyor. Festival “Efeler Kent Konseyi Kadın Meclisi” tarafından organize ediliyor ve iki gün sürüyor. Her yıl Nisanın ilk haftasında yapılan ÅŸenlikler Atatürk Kent Meydanı’nda baÅŸlayıp Tepecik Mesire alanında devam ediyor.
 
Ayvalık Ot Festivali; Özellikle Alaçatı Ot Festivali gibi baÅŸarılı organizasyonlardan sonra ot festivallerinin Ege genelinde arttığını gözlemliyoruz. 2018 yılı ilk baharında Nisan ve Mayıs ayları içerisinde yapılması planlanıyor. Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın giriÅŸimi ile start alacak olan Ayvalık Ot Festivali ÅŸimdiden merakla bekleniyor. Çünkü bölgedeki ot çeÅŸitliliÄŸinin yanı sıra Girit ve Midilli adalarından göç etmiÅŸ olan vatandaÅŸlarımızın otlar ile yarattığı farklı ve ilham verici yorumlarını da tatma ÅŸansı yakalayabilirsiniz. Bahsi geçmiÅŸken Girit mutfağının Misina Balık Restaurant için öneminin büyük olduÄŸunu ve bir çok Girit mezesinin ve spesiyallerinin menümüzde olduÄŸunu hatırlatmak isteriz.
 
Fethiye Ölüdeniz Ot Festivali; en son 2015 yılında düzenlenen bu festivalde enginardan mantara geniş bir ürün seçeneği sunulmuştu.
 
Ege otları üzerine bu kadar bahsetmemizin temel sebebi tabii ki ot yemeklerini, ot mezelerini ve özel taptaze incecik doğranmış özel salatalarını çok seviyor olmamızdan kaynaklanıyor. Çok sevdiğimiz bu lezzetleri Misina Restaurant olarak müşterilerimize olabilecek en iyi ve en özel tarifler ile sunabilmek için özel Ege Otları menümüzü yarattık.
 
ÖzlediÄŸiniz tüm bu lezzetleri tadabilmek için Alaçatıya, Aydın’a, Ayvalık’a ya da Bodrum’a gidebilirsiniz. Ancak gidemediÄŸiniz her an Beylerbeyi, Fenerbahçe veya Göztepe Misina ÅŸubelerine bekliyoruz.