Ege Ot Festivalleri Nerede Yapılıyor?

  • Ege Ot Festivalleri Nerede Yapılıyor?


Ege’de ot festivalleri ilkbaharda havaların ısınması ile tüm pazar tezgahlarında başlar. Köylülerin özenle topladığı ve yetiştirdiği bu otlar egelilerin masalarını süsler. Ayrıca özenle Misina tabaklarına da taşınır. Misina Balık Restaurant menümüzde İstanbul’daki en geniş ege otları menüsü bulunmaktadır.
 
Ot festivallerinin sokaklara taşındığı yerler ise şöyledir;
 
İzmir Ot Festivalleri; 2010 yılından bu yana sürdürülen bu festivaller bir çok şirin İzmir tatil beldesini kapsıyor. Bunlardan en bilindiği Alaçatı Ot Festivali… İzmir ot festivalinin diğer durakları ise Çeşme, Sığacık ve Urla ot festivallerinden oluşuyor.
 
Bodrum Acı Ot Festivali; ilki 2018 yılında düzenlenecek olan ot festivali Bodrum mutfağının eşsiz yöresel lezzetlerini keşfetmeniz için bir araya getiriyor.
 
Aydın Yöresel Otlar Festivali ve Kırmızı Toz Biber Festivali; Aydın’da her yıl şenliklerle kutlanıyor. Festival “Efeler Kent Konseyi Kadın Meclisi” tarafından organize ediliyor ve iki gün sürüyor. Her yıl Nisanın ilk haftasında yapılan şenlikler Atatürk Kent Meydanı’nda başlayıp Tepecik Mesire alanında devam ediyor.
 
Ayvalık Ot Festivali; Özellikle Alaçatı Ot Festivali gibi başarılı organizasyonlardan sonra ot festivallerinin Ege genelinde arttığını gözlemliyoruz. 2018 yılı ilk baharında Nisan ve Mayıs ayları içerisinde yapılması planlanıyor. Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın girişimi ile start alacak olan Ayvalık Ot Festivali şimdiden merakla bekleniyor. Çünkü bölgedeki ot çeşitliliğinin yanı sıra Girit ve Midilli adalarından göç etmiş olan vatandaşlarımızın otlar ile yarattığı farklı ve ilham verici yorumlarını da tatma şansı yakalayabilirsiniz. Bahsi geçmişken Girit mutfağının Misina Balık Restaurant için öneminin büyük olduğunu ve bir çok Girit mezesinin ve spesiyallerinin menümüzde olduğunu hatırlatmak isteriz.
 
Fethiye Ölüdeniz Ot Festivali; en son 2015 yılında düzenlenen bu festivalde enginardan mantara geniş bir ürün seçeneği sunulmuştu.
 
Ege otları üzerine bu kadar bahsetmemizin temel sebebi tabii ki ot yemeklerini, ot mezelerini ve özel taptaze incecik doğranmış özel salatalarını çok seviyor olmamızdan kaynaklanıyor. Çok sevdiğimiz bu lezzetleri Misina Restaurant olarak müşterilerimize olabilecek en iyi ve en özel tarifler ile sunabilmek için özel Ege Otları menümüzü yarattık.
 
Özlediğiniz tüm bu lezzetleri tadabilmek için Alaçatıya, Aydın’a, Ayvalık’a ya da Bodrum’a gidebilirsiniz. Ancak gidemediğiniz her an Beylerbeyi, Fenerbahçe veya Göztepe Misina şubelerine bekliyoruz.