İstanbul’da Nerede Hangi Balık Tutulur? İstanbul Balık Haritası

  • Ä°stanbul’da Nerede Hangi Balık Tutulur? Ä°stanbul Balık Haritası


Balığa çıkmadan önce Ä°stanbul’da nerede hangi balık tutulur diye düşündüyseniz sizin için uzun araÅŸtırmalar sonucu derlediÄŸimiz bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ãœstelik Ä°stanbul BoÄŸazı Balık Haritası’nı da sizin için özel olarak yaptık.
 
Ä°stanbul’da balık tutacağınız yerde ne çıkacağını tam olarak bilmeden gittiyseniz hayal kırıklığına uÄŸrayabilirsiniz. Öyle ki tam palamut mevsiminde etrafınızdaki insanlar kovalarını palamut ile doldururken siz kendinizi istavrit çaparisi ile boÄŸazın ortasında yapayalnız hissedebilirsiniz. Bu yüzden hangi balık boÄŸazda nerede çıkıyor iyi bilmeniz gerektiÄŸi gibi aynı zamanda hangi balık ne zaman tutulur konusuna da dikkat etmeniz gerekli. Sizin için blogumuzda detaylı bir “hangi balık ne zaman tutulur?” tablosunu da ilerleyen günlerde yayımlayacağız.
 
İstanbul Balık Haritası
 
Anadolu Kavağı: Boğazın en keyifli ve sakin noktalarından birisi olan Anadolu Kavağı'nda kıyıdan bolca istavrit ve kefal avlanabiliyor. Ayrıca buradan zargana almak da mümkün.
 
Avcılar: Avcılar sahilde bolca istavrit ve kefal alınabiliyor. Ambarlı liman bölgesine ise daha fazla çeşitlilik mevcut. İstavrit ve kefalin yanı sıra eşkina, isparoz, lüfer ve farklı olarak mırmır almanız mümkün.
 
Bebek: Bebek Akıntıburnu İstanbul Boğazı'nın dönüş noktasında bulunmaktadır. 12 ay boyunca istavrit alınabilir. Eylül ve Kasım ayları arasında lüfer ve çinakop almak mümkündür. Yaz aylarında da zargana alınabilir.
 
Beylerbeyi: BoÄŸaz köprüsü manzarası ile Ä°stanbul’un en güzel lokasyonlarından birisi olan Beylerbeyi balık severler için ayrı bir özellik taşıyor. Çünkü burada; levrek, lüfer, çinakop, sarıkanat, çipura, palamut, mezgit, hamsi, sinarit, dil balığı, kalkan, barbunya, tekir, iskorpit, fener, lahos, kılıç balığı, akya, uskumru ve fener balığı tatmak istiyorsanız Misina Balık Restaurant’a uÄŸramanız yeterli. Ayrıca Ä°stanbul’da eÅŸine rastlayamayacağınız kadar çeÅŸitli ege otları ve deniz kabukluları da menüde sizi bekliyor olacak.
 
Dragos Sahili: Farklı bir balık avlamak istiyorsanız adaların hemen karşısına Dragos Koyuna gidebilirsiniz. Zargana avı için uygun bir koy. Ä°stanbul’un her sahilinde olduÄŸu gibi burada da istavrit bol. Ayrıca mezgit, kefal, isparoz ve eÅŸkina da alabilirsiniz. Kartal, Maltepe ve Pendik sahillerinde de benzer balıklar için avlanabilirsiniz.
 
Galata Köprüsü: Hem manzarası hem de bereketinden dolayı Ä°stanbul’un en meÅŸhur amatör balıkçılık noktasıdır. Ä°stanbul’da avlanabilecek balıların çoÄŸu bu noktada mevcuttur. Özellikle istavrit avlayan çoktur. Çinekop açısından bereketli olan köprü altı kefal avcılarının da uÄŸrak noktasıdır. Ayrıca izmarit de alabilirsiniz. Bonus olarak levrek, eÅŸkina ve ispendek balıklarını da Galata Köprüsü üzerinden avlamak mümkün.

Kuleli Askeri Lisesi: Çengelköy’ün biraz ilerisindeki Kulleli Askeri Lisesinde her zaman istavrit avlayabilirsiniz. Ekim ve Nisan arasında da çinakop çıkmaktadır.
 
Sarayburnu: Özellikle çinakop ve lüfer tutmak için uygun bir noktadır. Uskumru ve palamut da zamanında bolca bulunur. Bölge kayalık olduğu için akın balıklarının duraklama ve gizlenme noktası gibidir. Bu nedenle lüfer ve çinekop için denemeniz gereken noktalardan birisi olduğunu söylemek isteriz. Buradan başlayarak bütün boğaz çizgisinde izmarit de avlayabilirsiniz.
 
Şile: Ä°stanbul’un Karadeniz kıyısı balıkçılar için oldukça bereketli bir noktadır. Palamut, levrek, ekÅŸina, sarıkanat, çinakop, lüfer, kalkan, minakop, istavrit, mezgit ve zargana balıklarını avlayabilirsiniz. Ä°skeleden istavrit ve sarıkanat bolca alınabilir. Farklı bir av yapmak istiyorsanız kalkan almak için AÄŸva, Sahilköy ve Sofular sahilleri uygundur. Şile’de az da olsa çipura avlama ÅŸansınız da var.
 
Tarabaya: Meşhur Tarabya Oteli civarında bolca istavrit ve izmarit alabilirsiniz. Palamut zamanı da bereketlidir.
 
Tuzla: Tuzlanın geniÅŸ sahil ÅŸeridi Ä°stanbul’un sevilen balıkları olan lüfer ve palamuta ev sahipliÄŸi yaparken bize ufak sürprizler de sunuyor. BoÄŸazın ÅŸiddetli akıntısından uzak olan Tuzla açıklarında az da olsa mercan ve çipura alabilirsiniz.